Dobré dopoledne. Přihlašte se prosím nebo registrujte.    Jméno: Heslo:  
Dělostřelectvo

Dělostřelci Konfederace.

Něco o našich dělostřelcích,výzbroji a výstroji.  Jako dělostřelci jižanských států Konfederace jezdíme již delší dobu,  asi tak od roku  2004,zpočátku jsme se účatnili menších akcí a dalo by se říci spíše neaktivně.Po nacvičení a vyskoušení dělostřeleckých technik a získání informací od kolegů dělostřelců z jinných klubů jsme začali jezdit na větší akce a i vystoupení společně s jízdou Unie,  která nám dělá nepřítele.Byli jsme v minulosti na otevření některých westernových městeček, a také na akcích ukazujících válku severu proti jihu, jezdíme pravidelně na Memorial.G.Custera který se koná na statku Hněvšín, westernové střelby  a jiné slavnosti s tématem tohoto období.

Na obrázku je vidět výjev ze zimního tažení, vedle koně stojí poručík který v té době velel baterii,  to jsou nejméně čtyři děla, ale mohl mít velení i nad celou jednotkou děl. Je ozbrojený šavlí tz. tříprutovou vz. 1863 na čepeli s leptem CSA,(Confederate State of America) která je až na některé detaily schodná se šavlí armád Unie používanou před touto válkou v Americe. Ve vojenském typu pouzdra je perkusní revolver 7"Colt Navy ráže 36",. Černá uniforma má červené rukávníky a límce, plus šerpu pod závěsníkem. Červené výložky a označení na uniformách se ve všech armádách té doby a v podstatě, až do nedávné minulosti používalo  převážně u dělostřelectva. Vedle stojí seržant, který přímo velel dělu,  nebo polobaterii, má ruku na tesáku vycházejím z francouského vzoru připomínající římský krátký meč. K jeho výzbroji patří také perkusní revolver Colt ve stejném poudře a ráži jako má důstojník.Za dělem je voják obsluhy děla v zimním šedém dlouhém kabátě s pelerínou, která se v nepříznivém počasí používala jako kápě.V ruce drží jednoranou pušku Scharps ráže 50,. Dělo tažené koněm Fríského plemene je replikou kanonu vz.1837 Napoleon III. , které bylo původně v šestiliberní ráži(replika má 55mm a tormentaci státní skušebny). Je to varianta lehkého polníko kanonu v barvě polní šedi  v  té době používané. Kanon je na otočném čepu zapojený do kolesny s muniční bednou. Při boji se kolesna odpojovala a z ní vypřahali se i koně kvůli splašení.Ti byli většinou odvedeni do bezpečné vzdálenosti.Veškerý pohyb pak s dělem obstarávali během boje dělostřelci vlastními silami. U děla byla obsluha 4-6 mužů + trén který zajištóval přepravu.

(více fotografií v galerii)Související články:
Jízdní kozácké dělostřelectvo (20.06.2010)
Povely dělostřelectvo (01.06.2009)
Dělostřelci a koně (17.03.2009)
počet hlasů: 0 - Hodnocení: 0/100
9341x přečteno | Velký Vont | 30. 03. 2009 | Export: Informační e-mail Vytisknout článek

© 2009 HSBILINA.cz - Všechna práva vyhrazena. Veškerý obsah písemný, grafický i fotografický podléhá autorskému právu. Není proto dovoleno jej jakkoliv přebírat či kopírovat bez předchozího písemného souhlasu administrátora tohoto serveru.
Systém běží na jádru PHPRS - © 2009 CSS Layout + speciální moduly www.militaryzone.cz | www.nejdepocitac.cz