Dobré poledne. Přihlašte se prosím nebo registrujte.    Jméno: Heslo:  
Report z akce

Bitva u Kolína 1757-2010

Do útoku! zazní znovu v poli u KřečhořeVýročí bitvy u Kolína připomene rekonstrukce bojů, ohňostroj i mše za padlé vojáky.

Dvě až tři stovky mužů se ženami, dětmi, psy, a někteří dokonce i s koňmi, se o víkendu utáboří ve stanech v okolí památníku bitvy u Kolína u Křečhoře.

Nepůjde však o tažení mongolských kočovníků, kteří chtějí obsadit okolí města. Naopak.

Tihle lidé se vzdali volného víkendu i značné sumy peněz na potřebné vybavení, a ke Kolínu si už podesáté přijedou připomenout výročí památné bitvy, která se v roce 1757 stala jedním z významných střetnutí sedmileté války.

Přijeli jen za jídlo a pití

U Kolína se tak, stejně jako před 253 lety, utkají vojáci rakouské císařovny Marie Terezie a pruského císaře Fridricha II. Velikého.

„Všechno jsou to ohromní nadšenci. Za to, že do Kolína přijedou, od nás dostanou jen jídlo a pití na víkend. Přispíváme i na dopravu, ale za tak malou částku by nebyla ani jízdenka na vlak,” řekl pořadatel akce Jiří Sissak.

Pro účastníky i pořadatele je historie koníček, který je stojí velké peníze. Kostým rakouského pěšáka vyjde zhruba na třicet tisíc korun. Kromě oblečení a zbraní mají oddíly také stany, vybavení na vaření a další dobové „rekvizity“. Někteří kvůli snaze o zachování autentičnosti vozí i koně.

Hrob neznámých vojáků

V neděli připomene pietní akce památku více než šesti tisíc mrtvých vojáků, kteří padli na obou stranách bitevní linie.
„Odhalíme takzvané ossarium, tedy hromadný hrob neznámých padlých,“ vysvětlil Sissak. Tunový kámen zakryje místo uložení ostatků padesáti neznámých mrtvých vojáků. „Hromadný hrob jsme našli před třemi roky,“ dodal pořadatel pietního aktu.

PROGRAM BITVY U KOLÍNA

PÁTEK 20.30 náves u kostela, Nová Ves I. – verbování do regimentu

SOBOTA 10.00 u hřiště, Svojšice – srážka hlídek v obci Svojšice, přepadení zásobovacího transportu

15.00 průvod Křečhoři k památníku Bitvy u Kolína

18.00 bitevní ukázka: „Boj v dubovém lesíku“ 23.00 ohňostroj

NEDĚLE 10.00 odhalení a vysvěcení ossaria padlým vojákům, mše svatá

Tak jako jiné jednotky jsme přijeli na místo střetu s Prusy u obce Křečhoř a postavili naše stany v již budovaném táboře a ,že letos byl mnohem větší . Také dělostřelců přibylo a i koní.V sobotu v den bitvy se skoro celá armáda bez zásobování a polní kuchyně vydala na střetnutí do obce Svojšice kde proběhl ukázkový boj Rakouských a Pruských jednotek . Bohužel naše jízdní dělostřelectvo, jízda a zásobovací vůz se špatně zorientovali v přilehlých lukách a cestách, a přijeli, jak se říká s křížkem po funuse. Mohli jen posbírat raněné a zbylé zásoby.Aby to vesničanům nahradili tak povozili místní drobotinu na zásobovacím voze a ukázkově vystřelili několik ran z děla.

Odpoledne proběhla bitva o usedlost kterou začali rabovat Pruští vojáci a vyhánět civilisty. Na ně narazila jednotka rakouských Pandurů, krerá šla jako předvoj před hlavní Rakouskou armádou.

Pustili se do boje s rabujícími oddíly Prusů, ale byli tvrdě odraženi nepřátelskou přesilou.Vzápětí nastoupila v plné síle již  zformovaná Rakouská armáda ve značné přesile proti pruským oddílům. Po mohutné dělostřelecké přípravě nastoupila k útoku na pruské pozice v okolí usedlosti a zatlačila je zpět k malému remízku kde se zbytky zdecimovaných  pruských oddílů vzdaly.

 

foto k článku je zde:

http://majkkl.rajce.idnes.cz/Krechor_19.6.2010/

http://hanilik.rajce.idnes.cz/Krechor,_Svojsice_19.6.2010/
 Související články:
Josefínské slavnosti 2009 (05.12.2009)
Panduři v terezíně (05.12.2009)
Dotkni se Písku 09 (17.06.2009)
Bitva u Štěrbohol 1757 (07.05.2009)
Cvičení u zámku Horní Hrad v Jimlíně (31.03.2009)
počet hlasů: 0 - Hodnocení: 0/100
7307x přečteno | Velký Vont | 22. 06. 2010 | Export: Informační e-mail Vytisknout článek

© 2009 HSBILINA.cz - Všechna práva vyhrazena. Veškerý obsah písemný, grafický i fotografický podléhá autorskému právu. Není proto dovoleno jej jakkoliv přebírat či kopírovat bez předchozího písemného souhlasu administrátora tohoto serveru.
Systém běží na jádru PHPRS - © 2009 CSS Layout + speciální moduly www.militaryzone.cz | www.nejdepocitac.cz